Janowiec nad Wisłą dawniej i dziś - jest to fotoblog Janowca jakiego dotąd nie znaliście, utworzony ze zdjęć przez Was przysyłanych. Zapraszam serdecznie w odwiedziny i do komentowania. Pozdrawiam.

AKTUALNOŚCI

czwartek, 07 listopada 2013

Hej, hej.. :)

Sesja dopiero nie dawno się skończyła, przed godz. 21.00 !!! Mieszkańców przyszło sporo, bo ok. setki, większość była w wieku 50+ , trochę 40+ , 30+ i nawet młodzieży kilkoro :) Atmosfera była gorąca i podgrzewana :) Już myślałam, że będziemy tam nocować i że skończy się na tym, że w końcu kupi się flaszkę i się wszyscy zintegrują przy stole, bo na koniec nawet miło się zrobiło :))

Nawet zebranie w Janowicach zostało odwołane, bo ta sesja się za bardzo przeciągała. Swoją drogą po co robić zebranie w dniu sesji, albo sesję w dniu zebrania w innej miejscowości, hmm...

Podatki zostały częściowo podwyższone, mniej więcej na poziomie z ub. roku, choć p. komisarz wnosił, aby zostały na poziomie z ub. roku., tj. część została na poziomie z ub. roku, część podwyższona. Trochę to dziwne, ale to właśnie radni z tzw. opozycji byli za podniesieniem podatków, hmm..  Pani skarbnik nie została odwołana, choć trochę później dużo i długo mówiono na jej temat. Miałam wrażenie, że po to się wałkuje ten temat, żeby w końcu kiedyś móc ją  zwolnić. Natomiast z kierownikiem zakładu komunalnego p. wójt nie przedłuży umowy.. Ciekawe, kto nim zostanie, hmm..

Na wszystkich zrobiły wrażenie słowa p. radnej Stanisławy Kęczkowskiej, która powiedziała, że nie wiedzieli ona i radni, że ma być zlikwidowany Zakł. Komunalny, że myśleli, że Spółka Prom ma go "przejąć", a był w bardzo złym stanie i dlatego po kontrolach  głosowali za zamknięciem go. Wyszło na to, że sam b. wójt zadecydował (sam, nie sam, hmm.. może jakaś pani mu pomogła..) później o likwidacji zakładu ? :(

 Co do wynagrodzenia p. komisarza, to ma być przyznane z urzędu. To wynagrodzenie, które mu przyznali radni zostało unieważnione. Zastanawiam się, czy z urzędu będzie mniej, czy może więcej, hmm... bo chyba nie po to podwyższyli nam podatki, hmm..??? (Już wiem, że będzie wynosić tyle, co byłego wójta)

 Były pytania o dyrektora SP i dlaczego p. komisarz wstrzymał nagrody dla pracowników UG, które przyznał im  poprzedni wójt, choć niektórzy od 6 lat nie mieli podwyżki.. Pan komisarz ma jeszcze raz przyjrzeć się temu i napisać do przewodniczącego rady, dlaczego tak zrobił.. Sam przewodniczący  rady mówił o tym, że od 16 lat nie miał podwyższonej diety. Długo by mówić.. najlepiej po prostu tam być.

Z radnych, którzy zrobili na mnie największe i pozytywne wrażenie byli : p. Roman Szymański, bardzo spostrzegawczy i mądry człowiek,trzeźwo myślący oraz p. Pinkiewicz,Wojciech Kotowski i dwie panie (nie pamiętam nazwisk).

Osobiście bardzo bym zachęcała mieszkańców wszystkich naszych miejscowości do udziału w zebraniach i sesjach. Dlaczego ? Dlatego, że jakoś dziwnie miałam wrażenie, że przyszli tylko Ci, którym zależało na podniesieniu podatków. Kiedy pytano sołtysów, co myślą o podniesieniu podatków, co im mówią mieszkańcy... wszyscy trzej (z Janowic, Oblas i Janowca) powiedzieli, że jak najbardziej trzeba podatki podnieść, bo chcieliby żeby były np. lepsze drogi.. tylko, że miałam wrażenie, że mówią od siebie tylko, nie za mieszkańców..bo np. starzy ludzie, samotni emeryci czy renciści chcą podniesienia podatków, żeby były lepsze drogi ??  Czy nie woleli by w całych butach chodzić.. ?

Jakoś tak miałam wrażenie, że nie chodzi o mieszkańców a o kasę, kasę, kasę..

Drugie, co mnie zastanowiło, to to, że najpierw jest sesja, na której się ustala podatki, a w tym samym dniu zebranie wiejskie.. Po co ? Czy nie powinny być najpierw zebrania, pytania mieszkańców a później sesja ?? Czy najpierw ustala się podatki, a później jedzie na zebranie wiejskie, żeby mieszkańców o tym powiadomić, co już zapadło ?? Miały być przecież rozmowy  z mieszkańcami.. No, ale może to pierwsze błędy pana komisarza, może.. aczkolwiek zdaje się być bystrym i mądrym człowiekiem..

Było też o tym, że wraz z innymi gminami ma być realizowany projekt GEO PARK. 

Na koniec p. skarbnik rozweseliła wszystkich czytając bardzo szczegółowo napisane sprawozdanie z remontu szkoły i przedszkola :))

 A kiedy przewodniczący powiedział, że zamyka sesję, wtedy zwrócił się p. Pinkiewicz do radnych z obozu tzw. II , żeby byli ludźmi i głosowali zgodnie ze swoim sumieniem, nie dlatego, że ktoś im tak każe.. itd... hmm... tak, teraz zastanowiłabym się dwa razy, hmm...

Z sesji zrobiło się przeciągające się zebranie i zdenerwowało radnych, którzy byli już bardzo znużeni.. To praca jednak odpowiedzialna, wymagająca skupienia, a emocji było sporo, śmiechów, krzyków.. I jak tu pracować ?  No i jeszcze jedno.. sesja odbyła się o godz. 15.00. O tej godzinie mieszkańcy, którzy jeszcze pracują (a pracują do 15.00) nie mają szans się wypowiedzieć.. Chyba nie po to są takie godz. sesji, żeby przychodziły jedynie osoby stare, chore i na emeryturach, a raczej młode, zdrowe i mądre ???

Miejmy nadzieję, że wszystko będzie dobrze, że nowa władza będzie lepiej służyła nam, mieszkańcom, ale nie warto spać przez ten rok, nie warto kierować się emocjami, lecz zdrowym rozumem i patrzeć nowej władzy na ręce... W końcu komisarzem nie została osoba dobrze nam znana.

Jak to będzie, okaże się w przyszłości, miejmy nadzieję, że Janowiec się rozwinie, a wszystkim ludziom będzie żyć się dostatniej :)  

Acha.. Ktoś na forum dziennika napisał, że będzie normalniej, bo ten wójt się chociaż nie jąka. Otóż.. już zaczyna się jąkać :) A może niedługo zacznie też tańczyć, kto wie ;))

Jak to było ? Prawdziwa cnota krytyk się nie boi ? ;)

Zdjęcia jutro, bo padam.. Pozdrawiam :)

buncyk

publiczność na sesji

 Część publiczności.

sesja

Radni. Po prawej obóz tzw. II, chcieli zniżenia podatków.

sesja

Od prawej : komisarz, skarbnik, radca prawny i sekretarz UG.

sesja

Obecni też byli państwo redaktorzy z tygodnika "Powiśle"

sesja

I pan Pinkiewicz ze swoją kamerą..

sesja

 Czemu się nie dziwię, że w gminie rządził skarbnik ?? ;)

sesja

sesja

sesja

;)

Sorry za jakość, trochę mi się ręce trzęsły.

Pozdrawiam, gdziekolwiek jesteście... :)

buncyk

środa, 06 listopada 2013

święto niepodległości

Tylko się kochani nie pomylcie. Obchody 11 listopada odbędą w zwykły, powszedni dzień - w piątek od 11.00 godz.

Natomiast wystawa - w niedzielę od 13.00 godz.

Kto ma flagę, może wywiesić 11.11.13 r, to jest święto niepodległości Polski, choć żołnierze radzieccy (rosyjscy) dopiero w latach 1980 wyjechali z Polski.

 zaproszenie na sesję

Gorąco zachęcam do udziału, zwłaszcza ludzi młodych.

Nic dla Was bez Was, kochani ;)

poniedziałek, 04 listopada 2013

Hej, hej..

W Janowcu zrobiło się trochę smutno po święcie zmarłych.. Przez trzy piękne weekendowe dni rodziny odwiedzały swoich bliskich na cmentarzu. Prawdę mówiąc już więcej naszych dawnych sąsiadów i znajomych jest tam, niż tu :( Pewnie dlatego odwiedzających na cmentarzu z każdym rokiem mniej w dniu zmarłych. Zresztą Janowiec też pustoszeje, nawet dzieci mniej się widzi. Trochę to przygnębiające jest :(

Ale za to.. światła na ulicach świeciły się dłużej, bo prawie do północy ;) A chodnik przy starym młynie czysty, można po nim nawet swobodnie przejść ;)

Jednego, czego zabrakło, to jakiejś ławki na Radomskiej i przy cmentarzu, bo przecież nie każdy ma je przy grobach bliskich, nie każda starsza osoba ma siłę iść na cmentarz, postać i wrócić bez odpoczynku.. więc często wcale nie idzie w ten dzień, ani nawet w inny :( A wystarczyłaby zwykła ławka nie dużym kosztem. No, może gdyby to było po to, żeby zachęcić turystów, to pewnie by zrobili już dawno, ale dla nas mieszkańców ?? Tak dla mieszkańców !!! Turyści przyjadą i odjadą i są zadowoleni, a my żyć tu musimy.. Z tego, co zauważyłam na samej ul. Radomskiej jest kilka osób(ok. 10) starszych, które rzadko wychodzą z domu, bo gdzie niby maja odpocząć ? Kilka osób chodzi o kulach i na rynek, cmentarz same nie dojdą, inna pani znów mieszka przy rynku, a chodzi często do dzieci na os. szkolne i dalej (jest w baardzo podeszłym wieku), nawet nasz były p. sołtys i jego żona nie spacerują po Radomskiej. Jakby tak się dobrze zastanowić byłoby tych osób dużo więcej na samej Radomskiej. A przecież miło byłoby spotkać się choć na ławeczce z sąsiadami, że nie wspomnę o przystanku na żądanie, czy o tych osobach, które mają jeszcze dalej na cmentarz, np. z Młynarskiej, czy innej miejscowości.

Ostatnio czytając bloga innej osoby po prostu pozazdrościłam .. W ich mieście postawiono 36 ławek !!! A tu ni ławki, ni nawet kosza :( Ale miejmy nadzieję, że wszystko dobrze się ułoży dzięki nowej władzy i nam samym, że zadbamy też o ludzi starszych, tym bardziej, że idzie zima, a oni sami sobie ze wszystkim nie poradzą. Dlatego kochani rozglądajmy się wokół siebie, czy obok nas ktoś nie potrzebuje pomocy, nie marznie, nie jest głodny.. A czasami wystarczy tylko dobre słowo, zapytanie, zagadnięcie.. Czasem znów ktoś może nie potrzebować niczego, ale czuć się bardzo samotnym/ą, może mieszka sam/a , może.....

Tak mnie jakoś po tym święcie zmarłych naszło.. :(

A w Janowcu dziś całą noc popadało, w dzień zaś słonecznie i ciepło było, więc grzyby pewnie jeszcze będą :) Na komisarza na razie nikt nie narzeka, więc jest ok ;)

07.11.2013r. o 15.00 odbędzie się sesja rady gminy, warto przyjść.

Jak zwykle dziękuję Państwu za odwiedziny :) W tym tygodniu było nas "tylko" 9878  ;)

Pozdrawiam serdecznie.... :)

buncyk

O autorze
Tagi