Janowiec nad Wisłą dawniej i dziś - jest to fotoblog Janowca jakiego dotąd nie znaliście, utworzony ze zdjęć przez Was przysyłanych. Zapraszam serdecznie w odwiedziny i do komentowania. Pozdrawiam.

AKTUALNOŚCI

sobota, 24 maja 2014

Hej, hej...

W Janowcu dziś jest cudna, słoneczna pogoda !  W sam raz na 'święto winka' i pikniki (ale o parasolce radzę nie zapomnieć ;) ) Tylko uważajcie, proszę, kochani na siebie i innych przy tym słoneczku i winku, bo to wiecie jak to jest... zasłabnąć można ;) No i nie pozwólcie nikomu wsiąść za kierownicę po nim, bo to  ciężko później żyć ze świadomością, że komuś się krzywdę zrobiło, a i posiedzieć można.. ;) 

  Życzę wszystkim przyjemnego smakowania i miłych  'ponownych' spotkań ;) Czy mogę też liczyć od Was, kochani przy okazji na jakieś ładne zdjęcia z tej imprezy, po znajomości ? ;)

Pozdrawiam serdecznie wszystkich gości i dziękuję za miłe maile w typie 'Dużo radochy tu za granicą sprawia mi Pani/Pana/Twój blog ' :) No, myślę :)))) I dziękuję bardzo !!! :) Tylko radzę bardziej się 'wczytywać' :))) Przypominam, że nie długo dzień matki, gdyby ktoś zapomniał.. A tak w ogóle to czas sadzić.. arbuzy, kochani ;)    Hej.... :)

buncyk@gazeta.pl

czwartek, 22 maja 2014

Witam :)

Kochani, już 24.05.14 r. (w najbliższą sobotę) odbędzie się w Janowcu na dziedzińcu zamkowym następne już 'Święto Wina" :) Biletem wstępu jest bilet do muzeum. Zapraszam smakoszy ;)

Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze. Jak na razie w Janowcu jest pięknie i upalnie już 4 dzień z rzędu :) A nie zapomnijcie aparatu i koca na piknik..  ;)

święto wina 

Program :

Godz. 12.00 - Msza św. w intencji winiarzy oraz poświęcenie wina nowego rocznika 2013.

Godz. 13.00 - barwny pochód uliczkami Janowca.

Godz. 13.30 - oficjalne rozpoczęcie Święta Wina na dziedzincu zamkowym.

Godz. 13.30 - 18.00 - degustacja win regionu MPW przy stoiskach winnic.

Godz. 13.30 - 18.00 - degustacja kuchni regionalnej, występy zespołów muzycznych i śpiewaczych (m.in. 'Powiśloki' i o 15.00 występ Kacpra Gołdy), prelekcje na temat miejscowego wina.

Godz. 17.00 - punkt kulminacyjny: ogłoszenie win, które otrzymały Znak Karty Winnic MPW i oficjalne zakonczenie Święta Wina

Godz. 18.00 - koncert zespołu Back to the Ocean.

święto wina

święto wina

święto wina 2014

Zdjęcia przedstawiają 'Święto Wina" z ub. roku, autorem jest vinisfera.

Grafika też z ub. roku, ale myślę, że odzwierciedla naszą historię, przez co bardziej pasuje do tego bloga :) 

Mam nadzieję, że w tym roku będzie Was jeszcze więcej, kochani na tym 'święcie' ;) Bawcie się dobrze :) Być może gdzieś tam się spotkamy ;)

  Pozdrawiam serdecznie, gdziekolwiek jesteście i dziękuję Wam bardzo za odwiedziny :)

Acha..powodzi nie było, ale cypel był zalany, Wisła doszła do wału..

buncyk

sobota, 17 maja 2014

Hej,hej..

Na szczęście obeszło się bez grzmotów. Jako takiej burzy nie było, ale całą noc bardzo, bardzo solennie lało, jeszcze do tej pory spływa woda.. W tej chwili nie pada, ale niebo jest zachmurzone, słoneczko czasem zza nich wygląda, to znów robi się ciemniej..

Największa fala na Wiśle ma być u nas jutro (w niedzielę) dopiero. Wojewoda ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla naszej gminy.. Myślę, że powodzi nie będzie, ale myśleć, to jedno... ;)

Ze względu na wysoki poziom wód - w Urzędzie Gminy pełniony jest dyżur telefoniczny (sobota)(w niedzielę 18.05. 2014r. stały dyżur w UG).

Telefony dyżurne  :

516 089 928

602 479 143

512 260 744

A u Was, kochani jak było ? Na pewno rodzina i znajomi chcieliby wiedzieć..

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim moim gościom dużo słońca.. :)

buncyk@gazeta.pl

piątek, 16 maja 2014

Nie było dotąd burzy, ale  w końcu idzie..  Pochmurzyło się bardzo, normalnie ciemno jest,  wiatr jest większy i grzmi.. :( Być może zaraz ulewa będzie i prąd wyłączą, już się błyska.. Wow, grzmiiii ... Uważajcie na siebie i innych... W lubelskim nawet gradobicie było... :(

W razie czego podaję nr. interwencji kryzysowej 987 , (łatwo zapamiętać '3 cyfry - licząc od 9-tki  do tyłu')

Pzdr. buncyk

Hej, hej... :)

Jutro już Noc Muzeów ! Bez względu na pogodę możecie Państwo przyjeżdżać, gdyż cała 'impreza'odbywać się będzie w salach zamku, oczywiście wstęp wolny na wszystkie atrakcje.. :)

Dla dorosłych przewidziane jest też spotkanie z  reżyserem, p. Krzysztofem Zanussim (na sali rycerskiej) i prelekcja jego dwóch filmów 'BRAT NASZEGO BOGA'  i 'Z DALEKIEGO KRAJU'.

Dla dzieci już od g. 19.00 będzie moc atrakcji : konkursy, film animowany, słodkie gwiazdy, wielki wybuch, dziecięcy układ słoneczny, gwiezdne puzzle oraz zajęcia kreatywne.. Odbędą się one na ogrzewanej i suchej Sali Białej, więc nawet podczas deszczu dzieci nie będą się nudziły.. :)

 ..A oto film pełnometrażowy animowany polski, który będą mogły dzieci (i dorośli ;) ) obejrzeć.  Kilka kadrów ściągnęłam z internetu dla lepszego rozeznania.. :) :

Gwiazda Kopernika

Gwiazda Kopernika

Gwiazda Kopernika

gwiazda kopernika

gwiazda kopernika 

 Jest to opowieść o życiu Mikołaja Kopernika, zatytułowana "Gwiazda Kopernika".

Produkcja skierowana jest przede wszystkim do dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Film ma walory edukacyjne, w akcję wplecione jest przedstawienie na czym polegała teoria Kopernika, pokazane są też różne fakty z życia astronoma - od dzieciństwa w rodzinie kupieckiej w Toruniu po studia w
Krakowie i we Włoszech.

Można napotkać postaci historyczne, takiej jak Wojciech z Brudzewa (wybitny astronom z czasów Kopernika), jak i nieco mitologiczne - Faust, który miał w Krakowie uczyć czarnej magii.

Kopernika ukazano nie tak jak go często prezentują książki - jako pomnik, a jako normalnego młodego człowieka, ciekawego świata, mającego swoje wady i problemy, ale też i marzenia. Nie zabraknie groźnej
intrygi, z walką o duszę studenta pomiędzy astrologiem Paulem van de Volderem, a profesorami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Widzowie natrafią też na wątek miłosny.

Mikołajowi Kopernikowi głosu użyczył Piotr Adamczyk, Paula van de Voldera zagrał Jerzy Sztur, Annę - Anna Cieślak. W pozostałych rolach można usłyszeć m.in. Piotra Fronczewskiego, Jana Peszka i wielu innych znanych aktorów.

Scenariusz i reżyseria to zasługa Zdzisława Kudły i Andrzeja Orzechowskiego, opracowanie plastyczne wykonał Janusz Stanny, a muzykę skomponował Abel Korzeniowski.

Przy tworzeniu filmu współpracowano z astronomami oraz z osobami mającymi doświadczenie w
edukacji dzieci i młodzieży, m.in. z dyrektorem Planetarium Śląskiego w Chorzowie z Jackiem Szczepanikiem.

Aby film powstał potrzebne było aż 470 tysięcy rysunków. Wszystkie zostały wykonane ręcznie na papierze albo na komputerowym tablecie w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Użyto techniki animacji klasycznej z elementami 3D (podobna była stosowana na przykład w disney'owskim hicie "Król Lew".

Bawcie się dobrze, kochani.. :)

Pozdrawiam serdecznie z trochę mokrego dziś Janowca.. :)

buncyk

środa, 14 maja 2014

Witam :)

W Janowcu ostatnio spokojnie się zrobiło i nikt się nie kłóci ;) Gorzej z pogodą.. Ta kapryśna bardzo, jak to kobieta ;).  Płacze i płacze, a wiadomo, że nikt nie lubi płaczącej baby, bo robi się wtedy brzydka, każdy woli ładną i wesołą (uwaga żony i kochanki.. ;) )

Teraz znów mają być ulewy grożące podtopieniami, więc jak ktoś coś ma na dworze, lepiej nich sprzątnie, zabezpieczy, roślinki przykryje, zrobi 'drogę' dla wody, baterie naładuje, świeczki kupi, czy insze coś, bo to nigdy nic nie wiadomo, zwłaszcza w Janowcu..

A sięgając do historii Janowca..  często były powodzie, ogromne pożary, nawet śmierć od pioruna.. Dlatego między innymi ludzie stąd wyjeżdżali. Bali się (zwłaszcza dzieci) tych pożarów i nie chcieli już tu wracać.. Tak, że uważajmy na siebie, dzieci i innych .. 'Może Wisła nie przepuści', oby..

Lepiej się jednak teraz nigdzie nie wybierać dalej, zrobić zakupy wcześniej , pomyśleć o zwierzętach, co się boją burzy i o za/ubezpieczeniu domu. Po burzy rozejrzyjmy się, kochani, czy ktoś nie potrzebuje naszej pomocy, zwłaszcza ludzie starsi i samotni, czy chorzy..  (to jest stale aktualne).

No, miejmy nadzieję, że do weekendu się rozpogodzi, bo już 17.05. O 10.00 w Puławach  na al. Niepodległości odbędzie się 'Piknik Słowiański', a już wieczorem, od godz. 19.00 -1.00 (17/18 maja) 'Międzynarodowa Noc Muzeów', także na zamku Janowcu. Wstęp wolny :)

Warto też zarezerwować sobie czas (i gardło) na następny weekend 24.05. Na zamku odbędzie się 'Święto Wina', gdzie wstępem jest bilet do muzeum i hulaj dusza.. :) Byle ta pogoda dopisała (i koleżeństwo ;) ) Żeby jeszcze można pikniki na trawie robić byłoby super, ale chyba nikt tego nie broni .. ;)

Dziękuję Wam, kochani bardzo za odwiedziny, zdjęcia i polubienia na faceeboku i NK, bardzo mi miło :)  Też Was bardzo kocham ;)

Pozdrawiam, gdziekolwiek jesteście... ! :)

buncyk@gazeta.pl

czwartek, 08 maja 2014

Jutro, tj. 09.05.14r. (piątek) w Janowcu, po raz kolejny Polski Czerwony Krzyż organizuje zbiórkę odzieży używanej i innych rzeczy : pościeli, koców, butów (wiązanych parami), zabawek...itd..

Należy je wystawić do godz. 9.00 przed posesję (niezależnie od pogody), oznakowane samochody zbiorą wystawione rzeczy.

..Więc jeśli ktoś ma coś zbytecznego, to jest okazja się pozbyć i przy tym pomóc innym. Pamiętajmy tylko, kochani, że to nie jest wywóz śmieci i rzeczy darowane powinny być w dobrym stanie..

No i dzieci patrzą na nas.. ;)

Pozdrawiam :)

buncyk

O autorze
Tagi