Janowiec nad Wisł± dawniej i dzi¶ - jest to fotoblog Janowca jakiego dot±d nie znali¶cie, utworzony ze zdjęć przez Was przysyłanych. Zapraszam serdecznie w odwiedziny i do komentowania. Pozdrawiam.

Wpisy z tagiem: AK

czwartek, 05 listopada 2015

odsłonięcie tablicy poległych

Uroczysto¶ć odsłonięcia na ko¶ciele tablicy z nazwiskami żołnierzy z Janowca i okolic, poległych w czasie II wojny ¶wiatowej. Pomnik ku ich czci znajduje się na rynku. Odsłonięcie tablicy odbyło się w roku 1986 dzięki sponsorom.

¶roda, 01 paĽdziernika 2014

Hej, hej..

Minęła już data rozpoczęcia i zakończenia II wojny ¶wiatowej, ale jako¶ nie mogłam się oprzeć, żeby nie wstawić linka o niej, coby¶my my i nasza młodzież mieli  ¶wiadomo¶ć  i lepsze rozeznanie tego, w jakiej Polsce, jakim ¶wiecie i czasach żyli nasi przodkowie, jacy byli nasi s±siedzi, kto był sojusznikiem, a kto wrogiem.. Czy wojna zaczęła się od Polski ? Kiedy się zakończyła ? Ilu ludzi zginęło ? To warto wiedzieć :

http://pl.wikipedia.org/wiki/II_wojna_%C5%9Bwiatowa

No, nie mogłam się oprzeć, bo tak cicho te rocznice, zdawać by się mogło, że przecież najważniejsze, przechodz±.. A to jest też czę¶ć naszej historii, wartej zadumy..

Pozdrawiam.. :)

buncyk

czwartek, 18 wrze¶nia 2014

Hej, hej..

Jako, że wczoraj, tj. 17.09.14 r. minęła 75 rocznica agresji ZSSR na Polskę, po prostu trzeba o tym wspomnieć, bo w Janowcu jako¶ się nie wspomina ani o wybuchu wojny (01.09.), ani o agresji, jakby to nie ważne było.. A spodziewać by się mogło tego po naszych władzach i Towarzystwie Przyjaciół Janowca lub chociaż postawienia przez nich zniczy pod pomnikiem poległych na rynku, jakiego¶ apelu, no ale to przecież nie Sylwester.. ;)

Tak więc dla przypomnienia i zadumy ku pamięci także 'naszym poległym i zamordowanym' wstawiam taki krótki film do muzyki p. Jacka Kaczmarka..  : 

https://www.youtube.com/watch?v=I5i5t2J7w1s

Pozdrawiam..

buncyk

niedziela, 17 sierpnia 2014

AK

Pierwszy z prawej (u góry) stoi p. Bolesław* Ja¶lan, poniżej p. Tadeusz* Graszkiewicz.

 Czy kto¶ rozpoznaje może innych panów ??

czwartek, 07 sierpnia 2014

Bogusław Skowyra

Pan Bogusław* Skowyra.

Pan Bogusław* był mężem p. Julii (z d. Kula), tat± p. Amelii (Kowalskiej), Teresy (Wróbel) i Bogdana.

Mieszkał w domu z okiennicami przy rynku, na Radomskiej (obecnie dom p. Niczyporuka).

Pan Bogusław był żołnierzem AK  w oddziale 'Zapory'. Zgin±ł 17.07.1944 r. w walce pod Kożuchówk±.

poniedziałek, 14 kwietnia 2014
sobota, 12 kwietnia 2014

cmentarz ak  wchodlu

Pani Amelia Kowalska (z d. Skowyra) na cmentarzu w Chodlu odwiedziła grób ojca, p. Bogusława Skowyry, ps. "Sławek", który zgin±ł 17.07.1944 r. w walce pod Kożuchówk±.

pi±tek, 11 kwietnia 2014

cmentarz

Tu jest pochowany p. Bogusław* Skowyra, ps. "Sławek",  który zgin±ł w walce pod Kożuchówk± dn. 17.07.1944 r.

Pan Bogusław* był mężem p. Julianny (z d. Kula), tat± p. Amelii (Kowalskiej), Teresy (Wróbel) i Bogdana.

Cmentarz zlokalizowany jest w lesie,  w Chodlu. Jest to miejsce pochówku partyzantów z oddziału Hieronima Dekutowskiego "Zapory", poległych w latach 1942-1947.

W 1957 r. cmentarz został zniszczony w wyniku akcji funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, a następnie odbudowany w 1990 r. przez towarzyszy broni i mieszkańców gminy.

niedziela, 06 kwietnia 2014

pomnik żołnierzy AK w Lublinie

Jak widać na poz. 5, tu również jest omyłkowo napisane imię p. Bogusława Skowyry, ps. "Sławek". Czy kto¶ wie, dlaczego pisze Stanisław ?

Czy może na p. Bogusława mówiono inaczej w domu ?

Z tego, co podaje rodzina p. Skowyry - na jego żonę mówiono Sławkowa. To przezwisko bardzo pomogło, kiedy w czasie wojny Niemcy szukali p. Bogusława Skowyry. S±siedzi twierdzili bowiem, że ta rodzina nie nazywa się Skowyrowie, tylko Sławkowie :)

 
1 , 2
O autorze
Tagi